Web tasarım sürecinde, internete adım atmak isteyenlerin karşısına iki temel seçenek çıkar: Özel tasarım ya da hazır tasarım. İki seçeneğin de kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Genellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler hazır tasarımları tercih ederken, büyük firmalar veya özel projeler özel tasarımları seçebilirler. Peki, hazır tasarım nedir, özel tasarımdan ne gibi farkları vardır ve hangi seçenek sizin için daha uygun olabilir?

Hazır Web Tasarım Nedir? Hazır web tasarım, web sitelerinin sayfa ve modüllerini önceden oluşturulmuş bir şekilde içeren bir çözümdür. Tasarımcı, özel bir çalışma yapmak yerine önceden hazırlanmış tasarımı kullanır. Web sitesi sahibi, sadece içerikleri düzenleyerek ve gerekli ayarlamaları yaparak web sitesini hızla kullanıma hazır hale getirebilir. Dinamik web sitelerinde kullanılan yazılım altyapısı da genellikle hazır olarak sunulur. Bu durum, web sitesinin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesine ve tasarım maliyetlerinin düşük olmasına olanak tanır.

Hazır Web Tasarımın Avantajları:

  1. Hızlı bir şekilde hazırlanabilir.
  2. Ekonomik bir seçenektir.
  3. Birçok hazır tasarım öğesini içerir (slider, carousel, lightbox, resim galerisi, font, buton vb.).
  4. Modern tarayıcılara uyumludur.
  5. Özel tasarımlara göre daha az hata içerir.

 

Hazır web tasarım fiyatlarına ek olarak, bir web sitesini yayına almak için gereken diğer maliyet kalemleri de bulunmaktadır. Bu kalemler arasında içerik yönetim sistemi, alan adı, web hosting, SSL sertifikası gibi unsurlar yer almaktadır.